سمینار صدمین سال انقلاب اکتبر

به مناسبت صدمین سال انقلاب اکتبر جمع ما، «جمعی از کمونیست‌ها – فرانکفورت» سمیناری را در روزهای ۲۷ و ۲۸ اکتبر ۲۰۱۷ برگزار کرد. پیش از آن نیز ما برنامه‌های گوناگونی را تدارک دیده و اجرا کرده‌ بودیم. اما مهم برای ما به عنوان یک جمع این بود و هست که هر چه فشرده‌تر به موضوعاتی بپردازیم که به خواست و نیاز مشترکمان در حد امکان پاسخ راهگشاتری بدهد. نگاه ما را به جهان دیدگاه طبقاتی، و چشم انداز همچنانی ما را انقلاب و کمونیسم تعریف می‌کند.
پاسخ به شرایط امروز جهان سرمایه داری و بررسی وضعیت طبقه‌ی کارگر در شرایط پسااکتبر و در صد سالگی آن، از مهمترین دغدغه‌های فکری ما بوده است. از این رو تصمیم گرفتیم که آن را خارج از جمع کوچک خود و با کسانی درگیر با این موضوعات در میان گذاشته و با آنان به همفکری بپردازیم.
حاصل برنامه‌ریزی ما، دعوت و درخواست همیاری از رفقایی بود، برای طرح بحث در سمیناری در جهت همفکری و دیالوگی فراگیرتر.
از میان رفقای دعوت شده، وحید تقوی (از پروژه‌ی «کاوشگر»)، حبیب ساعی (از جمع «اندیشه و پیکار») و بهروز دانشور (از جمع خودمان)، مسئولیت ارائه‌ی بحث‌ها را در این سمینار پذیرفتند.
ابتدا منوچهر دوستی در سخنی کوتاه به عنوان پیش درآمد سمینار، تأکید کرد که جمع رفیقانه‌‌ی ما برای پرداختن به توقع و نیاز برنیامد‌ه‌ای گرد هم آمده است.
پس از آن وحید تقوی به معرفیِ کتاب اسکار آنوایلر تحت عنوان «سوویت‌ها: شوراهای کارگران، سربازان و دهقانان روسیه» پرداخت و مختصری از کتاب را که او در حال ترجمه‌ی آن به فارسی است، پیش از انتشار با ما در میان گذاشت.
حبیب ساعی با نگاهی به سابقه‌ی معضل شدن انقلاب اکتبر در جنبش چپ، به این بحث پرداخت که اکنون باید از ورای صدسال تحول، به فرآیند مبارزه طبقات به نحو دیگری نگریست.
بهروز دانشور با بررسی جایگاه انقلاب اکتبر در متن خیزش‌ها و انقلابات جهانیِ ۱۹۱۶ تا ۱۹۲۱، به امکان و فرصت تاریخی که در آن دوره، برای تحولی کمونیستی فراهم شده بود، پرداخت، و این پرسش را مطرح کرد که با توجه به‌ تحول مبارزه‌ی طبقه‌ی کارگر درصد سال گذشته، ما اکنون کجا ایستاده ایم؟
سمینار بعد از دور نخستِ ارائه‌ی بحث از طرف سخنرانان، به دیالوگ مشترک و همه‌جانبه‌ی همه‌ی شرکت‌کنندگان گذر کرد، که گستردگی آن در سمینار بسیار برجسته‌ و امیدبخش بود.
ما در این‌جا، سخن «اشاره‌ای به عنوان پیش‌درآمد سمینار» و سه گفتاری را که به صورتی کتبی – با توجه به پرسش‌ها و نظرات مطرح‌شده در سمینار – تکمیل شده اند، می‌آوریم و آن‌ها را مشخصاً به عنوان موضوعاتی برای بحث در میان می‌گذاریم. و در عین حال در نظر داریم، در صورت یاریِ دیگر رفقای شرکت کننده، نظرات آنان را نیز در آینده به تدریج منتشر کنیم. همچنین امیدواریم که خوانندگان این وبلاگ با نظر و بحث خود ما را در این همفکری یاری رسانند.
اشاره‌ای به عنوان پیش‌درآمد سمینار اکتبر ۲۰۱۷
معرفیِ کتاب «سوویت‌ها: شوراهای کارگران، سربازان و دهقانان روسیه» (وحید تقوی)
به بهانۀ اکتبر (حبیب ساعی)
مساله‌ی انقلاب و جایگاه اکتبر (بهروز دانشور)

جمعی از کمونیست‌ها – فرانکفورت

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s