اشاره یی به عنوان پیش درآمد سمینار اکتبر۲۰۱۷

کدام منطق و شیوه رفتار می‌تواند در رابطه طبقه کارگر با خودش، و در رابطه طبقه کارگر با بورژوازی موفق تر باشد؟
پاسخ به این منظق ظاهراً داده شده و هر کس بلافاصله توضیح خود را در واقعیتی طبقاتی معرفی کرده است. اما وقتی به شیوه عملکرد این منطق ها نظر می اندازیم، می‌بینیم که، اما آن‌ها عملا نا کارآمد بوده اند، چرا که چرخ تاریخ تا همین امروز هم لنگ مانده است، و این شیوه‌ها چندان دخلی به موضوع مطروحه خود نداشته اند.
پس سوآل ما دوباره از همینجا آغاز می شود. براستی چرا ما در جهان چند صد ساله بورژوازی هنوز سرگردان هستیم.
تمامی شیوه‌های آزموده شده، سر از ناکجا آباد بیگانگی با ما در آورده اند. تمامی راه ها همچنان به بورژوازی ختم شده اند. آیا تاریخ را شخصیت‌ها به کجراه برده اند، آیا این مهر شکست و شکست ها، مهر نارسایی بر پیشانی تاریخ اجتماعی بوده است؟ آیا باز هم بایستی بدامان فلسفه و اینبار هستی شناسی انقلاب پناه بریم؟ و در آن به تردید نظر کنیم!
پتانسیل تاریخی اما دیرگاهی ست که چنین جواز طبقاتی را صادر نموده است، و حس جوشان انقلاب را از ورطه تردید نجات می دهد، اما با آین همه، به راه‌کار انقلاب دری را نشان نمی دهد.
ما در همینجا مانده ایم، دقیقاً در همینجا. و می‌خواهیم با شما رفقا همین را در میان بگذاریم. و در این چالش طبقاتی، هم اندیشی و توقع شما را در این موقعیت جویا شویم.
اگر طبقه کارگر را ناقص و نارسا بدانیم، پس آنگاه این اعترافی ست که این ماده تاریخی، صرفاً تا کنون موتیفی طبیعی و دندانگیر برای احزاب بوده است، تا او را دستاویز خواهش خود قرار دهند و منافع خود را در پس آن برآورند.
و اگر احزاب را پارادوکسی تاریخی در امر مدعای خویش بدانیم نیز، اعترافی ست مؤکد بر اینکه طبقه کارگر براستی هنوز هم در فهم رهایی مسقل خود وامانده است. با این اوصاف آیا طبقه کارگر و انقلاب هنوز در چنگ فلسفه گرفتار است؟ و آیا براستی ما تا کنون هم بی‌آنکه خواسته باشیم، تنها جهان را تفسیر کرده ایم؟
پس سؤال ما در هر حال همچنان باقی ست و آن اینکه سهم طبقه در این جامعه طبقاتی بورژوایی کجا و چه می باشد؟
آیا اکنون می‌توانیم بگوئیم که طبقه کارگر با خود، راهی جز دیالوگ در پیش ندارد، و در مقابل، با بورژوازی تنها مبادله و مجادله را می تواند در پیش گیرد؟
اکنون اگر از منظری طبقاتی به دیالوگ کارگری پرتو بیافکنیم، آیا این دیالوگ می‌تواند ساختاری درونی، دراز مدت، سراسری، و درهم تنیده و نهایتاً استراتژیک نداشته باشد؟
و در مبادله و مجادله با نیروی مقابلش می تواند، شیوه ای غیر تاکتیکی، و غیر حقوقی را در پیش گیرد؟
آیا طبقه کارگر سرانجام به عنوان پیکره ای تاریخی و اجتماعی قادر است در نظام مبارزه طبقاتی خود، تفکیک میان مبارزه حقوقی با بورژوازی و مبارزه طبقاتی و مخفی را با بورژوازی از هم تتشخیص داده و به تصمیمی قطعی در این میان برسد، تا به آن در واقعیتی متشکل جنبه ای عملی دهد؟
یا در‌واقع اگر طبقه کارگر پتانسیل تاریخی تحول و آخرین دگرگونی در جهان طبقاتی است و هموست که ناظر تاکنونی تمامی رویدادهای تاریخی در جهان امروز بوده است، رد پتانسیل و دانشِ همبسته و متشکل او را در کجا و چگونه بایستی گرفت، و امروزه او در کجا و صاحب چه نقشی در ارتباط با منافع تاریخی خویش است؟
در جهانی که همچنان شاهد بازگشت و یا بهتر بگوئیم، بازگرداندن مذهب و ناسیونالیسم به عرصه جامعه و قطب نما کردن آنان هستیم، و سرکوب همه جانبه از سوی سرمایه داری، در تلاش برای پاکسازی تمامی علایم و آثار نگاه طبقاتی به رویدادهاست، رویکرد انتقاد کمونیستی به طبقه کارگر، دامن کدام جانب پراکتیک تاکنونی را مورد توجه قرار خواهد داد؟
رویدادها، جنبش ها، احزاب و اتحادیه ها، موی تجربه را بر سرش سپید کرده اند، با این همه، پراکندگی آشکار، گرداب روزمره گی های صنفی، و بدتر از آن، عدم هرگونه تحرک طبقاتی در مقابله با جنبش های ارتجاعی جهان امروز، نشان از هنوزِ عدم باور اوبخود دارد.
از اکتبر تا کنون، جهان قرنی را پیموده است، و این بادبان پرسشگری ست که باز بر فراز کشتی برافراشته می شود. اما براستی «به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خود را»؟

این است که به عنوان جزئی از این واقعیت و پیکره تاریخی، در اینجا گرد آمده ایم، که به این توقع و نیاز برنیامده بپردازیم و در جمع رفیقانه ای که اکنون با هم تشکیل داده ایم، از سر ضرورت نقطه قوتی در این چاره‌جویی باشیم.

جمعی از کمونیست‌ها – فرانکفورت
بیست و هفتم اکتبر ۲۰۱۷

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s